Informacje o klubie

Galerie

Czytelnia

hala tenisowa w Wołominie

korty tenisowe w wołominie, tenis w wołominie

Akademia Tenisa Ziemnego - Topspin

Krótkta historia tenisa

Krótka historia tenisa ziemnego i turniejów wielkoszlemowych

Pierwsze informacje o sporcie przypominającym grę w tenisa ziemnego można znaleźć już w XIV w. Szmacianą piłeczkę przebijano wówczas dłonią. Złoty okres takiej formy rozrywki przypadł na koniec XV w.

Sport ten był bardzo popularny na dworze króla Ludwika XIV i nazywał się jeu de paume czyli „gra dłonią”. Niedługo potem zaczęto odbijać również drewnianymi. Można więc przyjąć , że tenis ziemny wywodzi się z Francji.

Nie zgodzą się z tym pewnie Anglicy , którzy twierdzą ,że to dzięki majorowi W.C.Wingfieldowi powstała współczesna wersja tenisa. Działo się to w 1874 roku
a grę nazwano lawn tenis.

Boisko miało kształt dwóch trapezów połączonych podstawami, a grano drewnianymi rakietami i gumową piłką powleczoną flanelą.

W lipcu 1877 roku boisko przybrało kształt prostokąta, a w londyńskiej dzielnicy Wimbledon odbył się pierwszy turniej współczesnego tenisa. Zwyciężcą został Spencer W.Gore. Zgromadził on 200 osób licząc zawodników, ich rodziny i kibiców.

132 lata później finał tego turnieju oglądało 14 tys. osób na trybunach kortu centralnego
i kilkadziesiąt milionów kibiców przed telewizorem.

Na przełomie maja i czewca odbywa się w Paryżu może nie tak prestiżowy jak Wimbledon, ale bliski każdemu Europejczykowi turniej Roland Garros. Bliski, gdyż odbywa się na nawierzchni ceglanej, takiej jaką mamy u nas w Wołominie i jaka jest najpopularniejsza w Europie.

Nazwa turnieju, jak i nazwa całego wyłącznie tenisowego obiektu wzięła się od lotnika, konstruktora i lekkoatlety, który jako pierwszy w historii lotnictwa przeleciał 23 września 1913 roku nad Morzem Śródziemnym. Zginął w walce powietrznej na dwa tygodnie przed zakończeniem wojny światowej w 1918 roku.

Po pierwszych turniejach w Anglii /1877/, Szkocji /1878/ i Irlandii /1879/ , Francja jako pierwsza na kontynencie zorganizowała swe mistrzostwa w 1891 roku , wyprzedzając Niemcy /1892/ , Belgię /1895/ i Szwecję /1898/.

Obecnie na obiekcie znajduje 20 kortów turniejowych tym kort im.Philippe Chatrier mieszczący 15166 kibiców.

Oprócz tych dwóch turniejów duży prestiż zdobyły również Międzynarodowe Mistrzostwa USA, które były rozgrywane od 1881 roku w Newport Ciasno. Od 1921 roku turniej przeniesiono do Filadelfii, w 1924 roku do Nowego Jorku do West Side Tenis Club,
a od 1978 roku odbywają się na Flushing Meadow w Centrum Tenisowym USTA
im. Louisa Armstronga.

Najmłodszy z turniejów wielkoszlemowych, Międzynarodowe Mistrzostwa Australii rozegrane zostały po raz pierwszy w 1905 roku w Melbourne. To tu Wojciech Fibak
w parze z Wawrickiem odniósł swoje historyczne zwycięstwo i w finale turnieju
deblowego ograł P.Kronka i C.Letchera 7:6, 7:5.

Polacy ze wszystkich turniejów Wielkiego Szlema najlepiej czuli na europejskiej nawierzchni kortów ziemnych. Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w 1939 roku
wygrała wraz z S.Mathieu nasza czołowa zawodniczka tego okresu Jadwiga Jędrzejowska, która w singlu w tym samym roku doszła do finału.

Była również finalistką debla w parze z S.Noel w 1936 roku. Do finału dotarł tu Wojciech Fibak z Janem Kodesem w 1977roku. Po wyrównanym pojedynku ulegli czołowej parze deblowej B.Gottfried/R.Ramirez 6:7, 6:4, 3:6, 4:6.

Andrzej Zabłotniak