Informacje o klubie

Galerie

Czytelnia

hala tenisowa w Wołominie

korty tenisowe w wołominie, tenis w wołominie

Akademia Tenisa Ziemnego - Topspin

Dziwne zasady liczenia

Wielu z Was pewnie zastanawiało się dlaczego w tenisie ziemnym przyjął się taki
dziwny sposób liczenia punktów. Teorii jest kilka i nie ma tej jednej potwierdzonej niepodważalnymi dowodami.

Pierwsza wywodzi się z innego niż dziesiętny sposobu liczenia. Tak jak w zegarze 15,30 45,60 daje pełną godzinę, tak w gemie te 4 punkty dają wygraną z uproszczeniem przy 45, bo łatwiej i szybciej jest wymówić forty niż forty five.

Druga wiązała się ze skomplikowanymi zasadami gry  jakie w tamtych czasach obowiązywały.

Otóż zawodnik, który wygrał poprzednią piłkę mógł zaserwować z pozycji o 15 cali bliższej siatki, następnie 30 i 45 cali. Przy stanie po 45 cali, zdecydowaną przewagę miał serwujący i aby choć o trochę wyrównać szanse wprowadzono konieczność wygrania dwóch piłek (po francusku a deux- wym.dius znaczy po dwa).

Mnie jednak najbardziej przekonuje teoria nawiązująca do francuskich korzeni tenisa ziemnego. Rozgrywane  tam zawody Jeu de paume wiązały się z zakładami pieniężnymi, a ponieważ w XIV w. moneta dzieliła się na 60 jednostek i był zwyczaj łamania ich na pół lub na cztery części.

Stąd  ćwiartka wynosiła 15 sous. Istniał też zwyczaj podwajania zakładów, więc druga piłka warta była 30 sous. Również ze względu na uproszczenie wymowy na trzecią piłkę stawiano 40, czyli trzecią częśc monety.

Andrzej Zabłotniak

tenis w wołominie, korty tenisowe w wołominie

Wszystkich serdecznie zapraszamy